Bali Geleneksel Dansları

Geleneksel müzik ve dans, Bali kültüründe çok önemli bir yer tutuyor. Hemen her hafta, Hindu tapınaklarında gerçekleşen dini seremonilerden gelen hipnotize edici gamelan müziğini duymak ve istenirse dans gösterilerini izlemek mümkün.

Genelde kutsal ayinlerden evrimleşmiş olan Bali geleneksel dans gösterilerinde, Ramayana gibi epik Hindu destanlarından veya tarihi olaylardan sahneler canlandırılıyor.

Bali’de toplamda bir düzineden farklı dans türü bulunuyor. Bu türlerin her biri ayrı bir koreografiye sahip ve dansçılar genelde bir usta ile zorlu bir öğrenme sürecinden geçiyorlar.

Bu dans türleri son derece popüler olduğu için, günümüzde turistler için özel gösteriler de düzenleniyor. Bali’nin kültür merkezi olan Ubud şehri, muhtemelen bu gösterileri izlemek için en iyi yer. Hemen her gece, şehirdeki tapınak ve salonlarda farklı dans stillerinin sergilendiği en az bir kaç gösteri oluyor.

Ayrıca, denk geldiğiniz takdirde tapınak seremonilerinde sergilenen gösterileri izlemek de mümkün. Ancak bu gösteriler uzun saatler boyunca sürebiliyor. Turistlere yönelik performanslar ise genelde çok daha daha kısa oluyor. Bazı otel ve restoranlarda, bir kaç dans türünden örneklerin sergilendiği karma gösteriler de düzenleniyor.

 

Gamelan Orkestrası

bali-muzigi-gamelan-orkestrasi

Bütün Bali geleneksel dans performanslarının vazgeçilmezi olan gamelan orkestraları, gösterinin müziğini sağlamakla yükümlüler.

Gamelan orkestraları, vurmalı bakır enstrümanları çalan Bali’li erkeklerden oluşuyor. Geleneksel kıyafetleri içerisindeki müzisyenler, ksilifon’a benzer bir ses çıkartan enstrümanlarla hipnotize edici gamelan müziğini icra ediyorlar.

Video

 

Legong Dansı

bali-danslari-legong

En popüler geleneksel Bali dansı türlerinden olan Legong, üç veya daha fazla genç kız tarafından icra ediliyor. Bu rafine dansta kızlar kol, parmak, gövde ve kafalarını ölçülü ve simetrik bir şekilde hareket ettiriyorlar.

Bu dans, konusunu bir 12. yy Doğu Java adası hikayesinden alıyor. Hikayeye göre, bir kral bakire Rangkesari’yi ormanda buluyor ve evine götürüp hapsediyor. Bunu duyan Rangkesari’nin kardeşi Daha Prensi, kız kardeşini serbest bırakmadığı halde kralla savaşacağı tehdidinde bulunuyor.

Legong dansı Bali stili feminenliğin doruk noktası olarak kabul ediliyor. Bu yüzden de legong dansçıları her zaman özel bir statüye sahip olmuşlar ve çoğu krallar tarafından eş alınmış.

Video

 

Kecak Dansı

bali-danslari-kecak

En etkileyici Bali dans türlerinden olan Kecak’ta, çember şeklinde oturan kalabalık bir grup erkek trans benzeri bir durumda sürekli olarak “çak-a-çak-a-çak” seslerini çıkartıyor ve kollarını hareket ettiriyor. Yedi farklı ritimde söylenen bu sözler, hipnotize edici ve tüyleri diken diken eden bir ahenk ortaya çıkartıyor.

Kecak’ta, ünlü Hindu destanı Ramayana’nın en önemli sahnelerinden bazıları canlandırılıyor. Destanın kahramanı Rama’nın karısı Sita, iblis Rawana tarafından kaçırılıyor ve karısını kurtarma mücadelesinde Rama’ya maymun orduları generali Hanuman da yardım ediyor. Kecak performançıları, Hanuman’ın ordusundaki maymun askerlerin savaştaki hallerini temsilen “çak-a-çak-a-çak” seslerini çıkartıyorlar.

Video

 

Barong Dansı

bali-danslari-barong

Özellikle turistler arasında oldukça popüler olan bu dans esnasında, iyi Barong ve kötü Rangda arasındaki mücadele canlandırılıyor. Barong köyün koruyucusu olarak kabul edilen aslan-köpek karışımı bir varlık olarak, Rangda ise kara büyü kraliçesi ürkütücü bir yaratık olarak betimleniyor.

Hikayeye göre Barong’un yardımcıları kris adı verilen geleneksel hançerleri ile yardıma geliyorlar, ancak Rangda büyü yaparak bu yardımcıların kendi kendilerini hançerlemelerini sağlıyor. Barong ise karşı bir büyü yaparak yardımcılarının zarar görmemesini sağlıyor. Dans, Barong ve Rangda arasında gerçekleşen son mücadele ve Barong’un zafer kazanması ile sonlanıyor.

Video

 

Baris Dansı

bali-danslari-baris

Genelde bir erkek dansçı tarafından solo olarak gerçekleştirilen Baris, savaşçı dansı olarak da biliniyor. Yoğun makyaj yapmış dansçı, bir savaşçının dövüş sanatları pratiği yaparak savaşa hazırlanmasını canlandırıyor.

Baris dansı kutsal tapınak festivallerinin yanı sıra ölü yakma törenlerinde de canlandırılıyor.

Video

 

Topeng Dansı

bali-danslari-topeng

Renkli bir maske takmış erkek dansçılar tarafından gerçekleştirilen topeng dansında, performançı maskenin ruhu tarafından ele geçirilmiş birisini canlandırıyor.

Video

 

Sanghyang Dansı

bali-danslari-sanghyang

Bu dans, kötü ruhları köyden uzaklaştırma amacıyla ortaya çıkmış. Ateş dansı olarak da bilinen sanghyang jaran dansı esnasında, hyang adı verilen bir güç tarafından ele geçirdiklerine inanılan transa geçmiş erkekler ateşin etrafında dans ediyorlar.

Video

 

Kebyar Dansı

bali-danslari-kebyar

Kebyar dansı, ağır makyaj yapmış ve yelpazesini aktif olarak kullanan erkek bir dansçı tarafından icra ediliyor. Bir hikaye anlatmayan bu dans, daha çok oturur veya yarı oturur halde yapılıyor.

Video

 

Pendet Dansı

bali-danslari-pendet

Pendet dansı, genelde asıl danstan önce gösterinin yapılacağı yeri arındırma amaçlı olarak icra ediliyor. Genç kızlar, taşıdıkları çiçek dolu adak çanakları ile dans ediyorlar.

Video

 

Janger Dansı

bali-danslari-janger

Video

 

Wayang Gölge Oyunu

bali-golge-oyunu

Video
 

Paylaş

Benzer

Yazar