Bali Ulaşım

Bali Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı’na indikten sonra, havaalanı taksileri ile istediğiniz destinasyona gitmek mümkün.

Bali adasındaki gezilecek yerleri görmek için en popüler yöntemse şoförlü araç kiralamak. Bu özellikle iki kişiden fazla sayıda seyahat edenler için iyi bir seçenek.

Bali’nin yoğun trafiğinde araba kullanmaktan korkmayanlarsa kendi araçlarını kiralayabilirler. Sırt çantalı gezginlerse daha çok motosiklet kiralayarak gezmeyi tercih ediyorlar.

Toplu ulaşım içinse, Perama ve Trans Sarbagita otobüslerini kullanarak popüler turizm merkezleri arasında seyahat edilebiliyor.

 

ÖZEL ULAŞIM

Taksi

bali-taksi

Taksiler oldukça popüler ve güvenilir bir ulaşım yöntemi. Özellikle Bluebird firmasına ait taksiler en güvenilir opsiyon olarak kabul ediliyorlar. Taksimetre başlangıç ücreti 7,000 IDR ve km başına 6,500 IDR işliyor.

Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı taksileri ile çeşitli popüler turizm destinasyonlarına ulaşmak mümkün. Ancak, geliş bölümünde yolculara yaklaşan taksi şoförlerini es geçmekte fayda var. Bu kişiler genelde turistlere normalden fazla fiyatlar söylüyorlar. Bunun yerine direkt olarak havaalanı taksileri bölümüne gitmek daha yerinde bir karar.

Havaalanından yaklaşık fiyatları şöyle:

Kuta: Rp 50,000
Tuban: Rp 35,000
Legian: Rp 55,000
Seminyak: Rp 60,000-70,000
Jimbaran: Rp 70,000-80,000
Denpasar: Rp 70,000-100,000
Sanur: Rp 90,000
Nusa Dua: Rp 95,000-110,000
Ubud: Rp 105,000-250,000
Padang Bai: Rp 365,000
Candidasa: Rp 385,000
Amed: Rp 400,000
Lovina: Rp 400,000-450,000

 

Şoförlü Araç Kiralama

bali-soforlu-araba-kiralama

Bali’de oldukça uygun fiyatlarla şoförlü araç kiralamak mümkün. Tüm günlük fiyatlar 400,000-600,000 IDR arasında değişiyor. Yedi kişilik kapasiteye sahip Toyota Kijang gibi araçları kiralamak da mümkün.

 

Araba Kiralama

bali-araba-kiralama

Bali’de araba kiraları genelde genelde günlük 200,000 IDR civarında. Eski model 4×4 jiplerin kiraları ise daha ucuz olabiliyor. Haftalık veya aylık kiralandığı takdirde genelde bir miktar indirim de yapılıyor.

Bali’de oldukça yoğun bir trafik var ve trafik soldan akıyor, bu yüzden araba kiralamak tehlikeli olabilir.

Ayrıca, resmi olarak Bali’de araba kullanabilmek için Uluslararası Sürücü Belgesi’ne sahip olmanız gerekiyor. Eğer bir polis çevirmesinde durdurulursanız ve ehliyetiniz yoksa, genelde 50,000 IDR ceza kesiliyor.

 

Motosiklet Kiralama

bali-motosiklet-kiralama

Özellikle sırt çantalı gezginler Kuta’da motosiklet kiralayarak civardaki yerleri geziyorlar. Ayrıca uzun süreli olarak motosiklet kiralayarak tüm adayı gezmek de mümkün.

Motosiklet kiraları genelde günlük 50,000 IDR civarında. Haftalık veya aylık kiralandığı takdirde genelde bir miktar indirim de yapılıyor. Motosiklet kiralamak için herhangi bir depozito istenmiyor.

Bali’de oldukça yoğun bir trafik var ve trafik soldan akıyor. Bu yüzden, özellikle yeni başlayanlar için Bali’de motosiklet kiralamak büyük tehlike arz ediyor.

Bali’de motosiklet kullanabilmek için de Uluslararası Sürücü Belgesi’ne sahip olmanız gerekiyor. Eğer bir polis çevirmesinde durdurulursanız ve ehliyetiniz yoksa, genelde 50,000 IDR ceza kesiliyor.

Ayrıca, Bali’de motosiklet kullanırken mutlaka kask takmak gerekiyor.

 

TOPLU ULAŞIM

Perama Turist Otobüsü

bali-perama-otobus

bali-perama-otobus-tarifesi

Perama turist otobüslerini kullanarak Bali’nin popüler turizm merkezleri arasında seyahat etmek mümkün.

Otobüsler Perama terminalinden kalkıyorlar, ancak eğer istenirse ekstra 10,000 IDR karşılığında sizi otelinizden de alıyorlar.

Kuta’dan çeşitli destinasyonlara fiyatlar şöyle:

Ubud: 60,000 IDR
Sanur: 35,000 IDR
Lovina: 125,000 IDR
Padang Bai: 75,000 IDR
Candi Dasa: 75,000 IDR
Bedugul: 75,000 IDR
Amed: 175,000 IDR

 

Trans Sarbagita Devlet Otobüsü

bali-trans-sarbagita-otobusu

bali-trans-sarbagita-haritasi

Bali’de son dönemlerde faaliyete geçmiş olan Trans Sarbagita devlet otobüsleri ile çeşitli destinasyonlara son derece ucuz fiyatlarla gitmek mümkün.

Kuta’dan Trans Sarbagita ile gibilebilecek destinasyonlar Denpasar, Sanur, Batubulan, Jimbaran ve Nusa Dua. Tek yön bilet ücreti ise 3500 IDR.

 

Bemo (Dolmuş)

bali-bemo-dolmus

Sayıları oldukça azalmış olsa da, bemo adı verilen dolmuş minibüsler Bali’de halen kullanılıyor. Bemolar ile şehir içinde veya çeşitli şehirler arasında oldukça ucuz fiyatlarla seyahat etmek mümkün.

 

Tekne & Feribot

bali-tekne-feribot

Bali’den Java gibi komşu Endonezya adalarına ve yakınlardaki Nusa Lembongan ve Gili adalarına çeşitli tekne ve feribot seferleri var.

Kuta yakınlarındaki Benoa limanından ve Bali’nin güneydoğu kıyısındaki Padang Bai’den kalkan sürat tekneleri ve katamaranlar ile Lombok’ta bulunan Gili adalarına ulaşmak mümkün. Ayrıca, Nusa Lembongan adasından Gili adalarına da ulaşılabiliyor.

Nusa Lembongan adasına hareket eden tekneler ise Benoa limanından ve Sanur kasabasından kalkıyorlar.

Java adasından Bali’ye düzenli feribot seferleri var. Java’daki Ketapang’dan kalkan feribotlar Bali’deki Gilimanuk’a her 15 dakikada bir hareket ediyorlar ve yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor.

 

Uçak

bali-ucak

Bali’nin ana havaalanı, Kuta yakınlarında bulunan Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı. Bu havaalanından Endonezya’nın diğer bölgelerinin yanı sıra Avustralya, Çin, Hong Kong, Kore, Japonya, BAE gibi ülkelere ve Tayland, Malezya, Singapur, Kamboçya gibi çeşitli Güneydoğu Asya ülkelerine direkt veya aktarmalı seferler var.

Paylaş

Benzer

Yazar