Bali Haritası & Rotası

Bali, Endonezya’ya ait olan 17,000 küsur adadan birisi. Bali’nin batısında Java adası ve doğusunda Lombok adası bulunuyor.

Ayrıca, Bali’ye bağlı olan Nusa Penida, Nusa Lembongan ve Nusa Ceningan gibi daha küçük adalar da var.

Yaklaşık 6000 km2 genişliğinde bir alana sahip olan Bali’nin nüfusu ise 4 milyon. Endonezya’nın geneli Müslüman olsa da, Bali’de kendine özgü bir Hinduizm inanışı en yaygın din.

 

BALİ

bali-haritasi

 

Kuta & Seminyak

kuta-bali-plaji

Bali’ye indikten sonra, sörf kültürü ve hareketli gece bir gece yaşamı için Kuta‘da, veya daha elit bir ortam için Seminyak‘ta konaklayın. Gündüzleri sörf dersi alın, alışveriş yapın ve akşamları renkli gece hayatını deneyimleyin.

Seminyak’ın batısında bulunan ve Bali’deki muhtemelen en popüler tapınak olan Pura Tanah Lot‘u ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin.

 

Bukit Yarımadası

bali-bingin-plaji

Kuta’nın güneyinde bulunan Bukit yarımadasındaki deniz ürünleri ile ünlü Jimbaran plajını, biraz sakin zaman veya zorlu sörf dalgaları içinse Bingin ve Balangan gibi plajları günübirlik veya konaklamalı olarak ziyaret edin.

Bali’nin en ünlü tapınaklarından olan Pura Luhur Uluwatu‘u görmeyi de ihmal etmeyin.

 

Jatiluwih

bali-jatiluwih-pirinc-teraslari

Kuta bölgesinden kuzeye doğru devam edin UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Jatiluwih Pirinç Tarlası Teraslarını ziyaret edin. Bu eşsiz ortamı gezmek için çeşitli yürüyüş veya bisiklet turlarına katılın.

Yakınlardaki Pura Luhur Batukaru tapınağını gezmeyi de ihmal etmeyin.

 

Bedugul

bali-pura-ulun-danu-bratan-tapinagi

Jatiluwih’ten, üç adet krater gölüne ve ünlü Pura Ulun Danu Bratan su tapınağına ev sahipliği yapan Bedugul’a geçin.

 

Ubud

ubud-bali-saraswati-tapinagi

Bali’nin kültür merkezi Ubud’a geçin. Buradaki tapınakları, sanat müzelerini ve ünlü Maymun Ormanı‘nı ziyaret edin. Akşamları ise geleneksel dans gösterilerini izleyin.

Ubud yakınlarında bulunan Tegalalang Pirinç Terasları, Gunung Kawi tapınağı ve Tirta Empul kutsal havuzunu ise günübirlik olarak gezin.

Eğer ilginiz varsa, aynı zamanda Bali’nin ruhani yaşam tarzı merkezi olan Ubud’daki yoga veya meditasyon kurslarına katılın.

 

Kintamani

bali-gunung-batur-yanardagi

Ubud’dan günübirlik veya konaklamalı olarak Kintamani bölgesine gidin ve Bali’deki en ünlü aktif yanardağ olan Gunung Batur‘u ziyaret edin.

Krater gölü kıyısına inmeyi ve Bali’nin en önemli ikinci tapınağı olarak kadul edilen Pura Ulun Danu Batur‘u görmeyi de ihmal etmeyin.

Eğer isterseniz, gün batımı manzarasını seyretmek veya dumanı tüten zirveleri yakından görmek için düzenlenen yürüyüş turlara katılın.

 

Gunung Agung Yanardağı

bali-gunung-agung-yanardagi

Eğer yeterince kondisyonunuz varsa, Bali’nin en yüksek noktası olan Gunung Agung yanardağına tırmanmayı deneyin. Halen aktif olan bu yanardağın oldukça büyük ve de derin bir krateri bulunuyor.

Yanardağa tırmanmayacaksanız, Bali’nin en önemli kutsal mekanlarından olan Pura Besakih (Ana Tapınak) gibi mekanları gezin.

 

Taman Tirta Gangga Sarayı

bali-taman-tirta-gangga-sarayi

İsterseniz, son derece etkileyici havuzlara, kanallara ve bahçelere sahip olan Taman Tirta Gangga su sarayına gidin.

 

Sanur

bali-sanur

Sakin bir sahil kasabası görmek isterseniz, Bali’nin ilk turizm merkezlerinden olan ve daha çok orta yaş-üstü kesim tarafından tercih edilen Sanur’a geçin.

 

Nusa Lembongan Adası

bali-nusa-lembongan-adasi

Bali’den daha farklı ve sakin bir deneyim için, adaya sadece 20 km uzaklıkta bulunan Nusa Lembongan adasına geçin.

Eğer dalış merakınız varsa, komşu Nusa Penida adasında dev manta vatozları ile birlikte yüzün.

 

LOMBOK

lombok-haritasi

 

Gili Adaları

lombok-gili-adalari

Eğer seyahat için yeterince vaktiniz varsa, Nusa Lembongan’dan veya ana karadaki Padang Bai’den yeryüzündeki cennet olarak ün salmış Gili adalarına geçin.

Gililer Bali’nin doğudaki komşusu Lombok adası yakınlarında bulunuyor ve Gili Trawangan, Gili Meno ve Gili Air adlarındaki üç adadan oluşuyor.

Günlerinizi eşsiz tropikal plajlarda güneşlenerek ve muhteşem sualtını görmek için şnorkel yaparak geçirin. Eğer scuba yapıyorsanız, dalış turlarından birine katılın. Geceleri ise Trawangan’da düzenlenen partilere katılın.

 

Gunung Rinjani Yanardağı

lombok-gunung-rinjani-yanardagi

Lombok’ta gezmeye devam etmek istiyorsanız ve eğer yeterince gücünüz varsa, adanın en yüksek noktası olan Gunung Rinjani yanardağına tırmanmayı deneyin. Bu yanardağın tepesindeki krater gölünün ortasında daha küçük boyutta aktif bir yanardağ bulunuyor.

 

Kuta Plajı

lombok-kuta-plaji

Gezinize Lombok’ta devam ettiyseniz, adanın en güney ucunda bulunan Kuta plajına geçin.

Buradan uçakla Bali’ye geri dönün veya doğudaki Endonezya adalarına doğru seyahat etmeye devam edin.

Paylaş

Benzer

Yazar