Bedugul Gezilecek Yerleri

Bedugul, Bali’nin orta kısmındaki yaylaların bulunduğu yüksek irtifalı ve serin bir bölge.

bali-bedugul-haritasi

Bölgenin odak noktası ise Bratan, Buyan ve Tamblingan krater gölleri. Bratan gölünün yanında Bali’nin en çok resmi çekilen yerlerinden olan Pura Ulun Danu Bratan Tapınağı bulunuyor.

Ünlü Jatiluwih Pirinç Tarlası Terasları da bu bölge yakınlarında yer alıyor.

Bedugul bölgesi genelde Ubud’dan günübirlik olarak ziyaret ediliyor, ancak kalmak isteyenler için çeşitli konaklama seçenekleri de var.

 

Jatiluwih Pirinç Tarlası Terasları

bali-jatiluwih-pirinc-teraslari

Ünlü Jatiluwih Pirinç Tarlası Terasları, UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş Bali’deki tek yer. Burası, Bedugul gölleri bölgesinin yaklaşık 10 km güneyinde bulunuyor.

Batukaru dağının gölgesinde bulunan bu eşsiz tarlalarda çeşitli yürüyüş patikaları da yer alıyor.

Giriş Ücreti: 10,000 IDR
Harita

 

Pura Luhur Batukaru Tapınağı

bali-pura-luhur-batukaru-tapinagi

Bali’nin en yüksek ikinci dağı olan Gunung Batukaru’nun yamacında 11. yy’da inşa edilmiş bu tapınak, Bali’nin en önemli dini merkezlerinden. Pura Luhur Batukaru, Bali’yi kötü ruhlardan koruması için ada genelinde inşa edilmiş dokuz tapınaktan birisi.

Bahçe tapınağı olarak da bilinen Pura Luhur Batukaru’da oldukça güzel ve huzurlu bahçeler bulunuyor. Tapınağın en etkileyici yapısı ise, Batukaru dağının tanrısı Mahadewa’ya adanmış olan yedi katmanlı meru stili kule.

Pura Luhur Batukaru, aynı zamanda Bali’li Hindular için önemli bir hac destinasyonu. Bu tapınak son derece kutsal olduğu için çoğu bölümü önemli dini festivaller esnasında turistlere kapalı oluyor.

Giriş Ücreti: 10,000 IDR
Harita

 

Pura Ulun Danu Bratan Tapınağı

bali-pura-ulun-danu-bratan-tapinagi

Pura Ulun Danu Bratan tapınağı, Tanah Lot’tan sonra muhtemelen Bali’de en çok fotoğrafı çekilen yer. Bu oldukça önemli Hidu-Budist tapınağı, Bratan gölünün hemen yanındaki küçük adacıklara 1633 yılında inşa edilmiş.

Pura Ulun Danu Bratan, suların tanrıçası olarak bilinen Dewi Danu’ya adanmış. Tapınakta tüm çiftçilerin ihtiyaçları olan suya kavuşabilmeleri amaçlı seremoniler de düzenleniyor.

Tapınağın en önemli yapısı ise, tanrı Vişnu ve tanrıça Dewi Danu’ya adanmış olan 12 katmanlı meru stili kule.

Giriş Ücreti: Yetişkin: 30,000 IDR – Çocuk: 15,000 IDR
Çalışma saatleri: 07.00 – 17.00
Harita

 

Bali Botanik Bahçesi

bali-botanik-bahcesi

Candikuning’da bulunan Bali Botanik Bahçesi, yaklaşık 160 hektar büyüklüğünde bir alan üzerine kurulmuş. Burası, Bali’de bulunan dört resmi botanik bahçesinden birisi.

Binlerce bitki çeşidinin bulunduğu bahçeler, özellikle botanik meraklılarının kaçırmaması gereken bir yer.

Giriş Ücreti: 18,000 IDR
Çalışma saatleri: 07.00 – 18.00
Harita

 

Sekumpul Şelalesi

bali-sekumpul-selalesi

Göller bölgesinin kuzeydoğusunda bulunan Sekumpul, Bali’deki en güzel şelale olarak kabul ediliyor. 70 m yükseklikten akan yan yana bir kaç ayrı şelaleden oluşan Sekumpul, ağaçlarla çevrili yeşil bir vadide bulunuyor. Şelalenin havuzunda yüzmek de mümkün.

Giriş Ücreti: 10,000 IDR
Harita  

Paylaş

Benzer

Yazar