Kintamani Gezilecek Yerleri

Bali’nin en popüler atraksiyonlarından Gunung Batur yanardağına ev sahipliği yapan Kintamani bölgesi, Ubud’un yaklaşık 35 km kuzeyinde yer alıyor.

bali-kintamani-haritasi

Kintamani özel bir turizm alanı olduğu için bölgeye girişte 11,000 IDR ücret alınıyor.

Daha çok Ubud’dan günübirlik turlarla ziyaret edilen bu huzurlu bölgede çeşitli konaklama seçenekleri de bulunuyor.

 

Gunung Batur Yanardağı

bali-gunung-batur-yanardagi

bali-gunung-batur-semasi

Gunung Batur için, “yanardağ içinde yanardağ” denilebilir. Büyük bir yanardağ şiddetli bir şekilde patlarsa, bazen dağın üst kısmı tamamen yok oluyor. Tabanda kalan çember şeklindeki kratere ise kaldera deniliyor.

Günümüzde gözlemlenen yanardağ, aslında 30,000 yıl önce patlamış devasa bir yanardağın kalderasının ortasında oluşmuş. Bugün bu yeni yanardağı çevreler gibi gözüken tepeler, aslında önceki yanardağın taban kısmının kalıntıları. 14 km çapındaki bu kalderanın içinde bir göl de oluşmuş.

Kalderanın üzerinden giden yol üzerinde, Gunung Batur’u görmek için çeşitli gözlem noktaları bulunuyor. Penelokan kasabasındaki bu noktalardan, en son 1963 yılında patlamış olan ve 1717 m uzunluğunda olan yeni Gunung Batur yanardağını gözlemlemek mümkün.

Gunung Batur’a tırmanmak da popüler bir aktivite. Çoğu turist, gece yola çıkılan ve sabah dağdan gün batımının gözlemlendiği turları tercih ediliyor. Bu tip turların ücretleri 350,000 IDR civarında. Daha dayanaklı olanlar ise dağın kraterine kadar çıkılan turları tercih edebilirler.

Harita

 

Pura Ulun Danu Batur Tapınağı

bali-pura-ulun-danu-batur-tapinagi

Bali’nin ikinci en önemli tapınağı olarak kabul edilen Ulun Danu Batur, Gunung Batur yanardağını çevreleyen kalderanın üzerinde bulunuyor.

Bu tapınağın çevresindeki köy önceden Gunung Batur yanardağının dibindeymiş, ancak yanardağın 1917 ve 1926’daki patlamaları sonrasında köy lav akıntıları altında kalmış binlerce insan ölmüş. Bunun üzerine, yerliler köyü kalderanın tepesine taşımaya karar vermişler ve burada yeni bir tapınak inşa etmişler.

Pura Ulun Danu Batur, krater gölü tanrıçası Dewi Danu’ya adanmış. Tapınakta bulunan en önemli yapı ise, hem Dewi Danu’ya hem de Gunung Anung dağının tanrısına adanmış olan 11 katmanlı meru stili bir kule.

Giriş Ücreti: 30,000 IDR
Harita

 

Danau Batur Gölü

bali-batur-golu

Danau Batur gölü, 30,000 yıl önce patlamış orijinal Batur yanardağının kalderası içinde oluşmuş. Yeni Batur yanardağının doğu kısmında bulunan bu gölün kıyısına inmek ve civardaki köyleri dolaşmak mümkün.

Bali’deki en büyük göl olan Danau Batur, krater gölü tanrıçası Dewi Danu’nun evi olarak kabul ediliyor. Bu yüzden de Balililer tarafından son derece kutsal olarak kabul edilen bir göl.

Gölün çevresinde çok sayıda tarla ve balık çiftliği bulunuyor. Bu bölgede, 1963 yılındaki patlamada akmış ve sonra da katılaşmış siyah lav kütleleri de görülebiliyor.

Bu bölgede yürüyüş ve bisiklet gibi çeşitli aktiviteler yapmak mümkün. Göl çevresindeki Kedisan, Buahan ve Toya Bungkah gibi köylerde turistler için çeşitli konaklama seçenekleri de bulunuyor.

Harita

 

Trunyan Mezarlığı

bali-trunyan-mezarligi

Batur gölü kıyısı oldukça ürkütücü bir atraksiyona da ev sahipliği yapıyor. Bu gölün kıyısında, Bali’nin orijinal yerleşimcileri oldukları Bali Aga yerlilerine ait çeşitli köylerde bulunuyor.

Bu insanlar, ölülerini gömmek veya yakmak yerine açık havada bambu kafesler içinde bırakıyorlar. Tekne ile ulaşılabilen Trunyan köyü mezarlığı turistlerce ziyaret edilebiliyor. Ancak mezarlığa gelen turistlerden oldukça yüksek “bağış” paraları istendiği bilgisi var.

Giriş Ücreti: Tekne: 450,000 IDR – Rehber: 150,000 IDR
Çalışma saatleri:
Harita

Paylaş

Benzer

Yazar