Ubud Gezilecek Yerleri

Ubud gezilecek yerleri oldukça çeşitli, şehirde çok sayıda tapınak, müze, tarihi yer ve doğa harikası bulunuyor. Bu tapınakların önde gelenlerinden bazıları Taman Sawaswati, Kutsal Maymun Ormanı ve Gunung Lebah tapınakları.

ubud-bali-haritasi

Özellikle bir sanat merkezi olarak öne çıkan Ubud’da sayısız sanat müzesi de var. Şehirdeki en önemli müzeler Neka Sanat, Blanco Rönesans, Puri Lukisan ve Agung Rai müzeleri.

 

Pura Taman Saraswati Tapınağı

ubud-bali-saraswati-tapinagi

Ubud’un muhtemelen en güzel tapınağı olan Pura Taman Saraswati, ana caddedeki Starbucks’ın hemen arkasında yer alıyor.

Bu görkemli Hindu tapınağının dış duvarlarında bilgelik ve sanat tanrıçası Saraswati’yi onurlandıran çeşitli oyma figürler bulunuyor. Tapınağın ön kısmında ise nilüfer çiçekleri ile kaplı etkileyici bir havuz var.

Bali’deki çoğu Hindu tapınağında olduğu gibi, buranın da tamamı yabancılara açık değil, sadece belirli kısımları ücret karşılığında gezilebiliyor.

Harita

 

Kutsal Maymun Ormanı Mabedi

ubud-bali-maymun-ormani

Ubud’un muhtemelen en çok ziyaret edilen yeri olan Kutsal Maymun Ormanı, şehrin güneyinde bulunan bir yağmur ormanı kalıntısı.

Ormanın yıldızları ise, adından da anlaşılacağı üzere yaramaz makak maymunları. Burada onlarca koloniye mensup 600 kadar maymun yaşıyor. Turistlere alışık olsalar da, kimi maymunlar saldırgan olabiliyorlar. Maymunlara yiyecek vermekten veya direkt olarak gözlerine bakmaktan kaçınmak gerekiyor. Ana giriş kapısı yakınında ısırıldığınız takdirde gidebileceğiniz  bir ilk yardım merkezi var.

Ormanda üç adet Hindu tapınağı da bulunuyor. Kendinizi bir Indiana Jones filminde gibi hissetmenizi sağlayan Pura Dalem Agung tapınağı özellikle etkileyici. İsmi Büyük Ölüm Tapınağı anlamına gelen mekanda oldukça ürkütücü onlarca heykel var.

Ormandaki diğer tapınaklar ise kutsal havuzlu bir arınma tapınağı olan Pura Beji ve Prajapati’ye adanmış olan Pura Prajapati. Bu tapınağın yanında bir mezarlık da bulunuyor. Buraya geçici olarak gömülenlerin kalıntıları bir kaç yılda bir çıkartılarak toplu halde yakılıyorlar.

Giriş Ücreti: Yetişkin: 30,000 IDR – Çocuk: 20,000 IDR
Çalışma saatleri: 08.30 – 18.00
Harita

 

Pura Gunung Lebah Tapınağı

ubud-bali-pura-gunung-lebah-tapinagi

Bu eski tapınak Cerik nehrinin aktığı vadide yer alıyor. Tapınağın bulunduğu doğal ortam son derece etkileyici ve huzurlu. Ancak bu tapınak da genelde yabancılara kapalı.

Tapınağın arkasındaki yola devam ederek ünlü Campuan sırtı yürüyüşünü yapmak da mümkün.

Harita

 

Pirinç Tarlaları

Jpeg

Ubud’un hemen dışındaki alanlarda pirinç tarlaları yer alıyor. Bu tarlalarda yürüyüş yapmak son derece huzurlu bir aktivite.

 

MÜZELER

Agung Rai Sanat Müzesi

ubud-bali-agung-rai-sanat-muzesi

Ubud’un muhtemelen en popüler müzesi olan Agung Rai, huzurlu bahçeler ve kanalların bulunduğu bir alanda inşa edilmiş geleneksel tarzda binalarda bulunuyor.

Son derece etkileyici bir koleksiyona sahip olan müzede ünlü Alman ressam Walter Spies’ın eserleri de sergileniyor.

Giriş Ücreti: 50,000 IDR
Çalışma saatleri: 09.00 – 18.00
Harita

 

Neka Sanat Müzesi

ubud-bali-neka-sanat-muzesi

Ubud’un en etkileyici müzelerinden olan Neka, tüm Bali’deki muhtemelen en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Toplam 6 pavyonda Suteja Neka isimli sanat meraklısının özel koleksiyonundan eserler sergileniyor.

Resimler ve heykellerin yanı sıra, müzede etkileyici bir geleneksel silah koleksiyonu da mevcut.

Giriş Ücreti: Yetişkin: 50,000 IDR – Çocuk: Ücretsiz
Çalışma saatleri: 09.00 – 17.00
Harita

 

Puri Lukisan Müzesi

ubud-bali-puri-lukisan-muzesi

Üç binadan oluşan bu müzede Bali’nin tüm sanat akımlarından örnekler sergileniyor. Müzenin bulunduğu alandaki bahçeler de oldukça etkileyici ve de huzurlu.

Giriş Ücreti: 50,000 IDR
Çalışma saatleri: 09.00 – 17.00
Harita

 

Blanco Rönesans Müzesi

ubud-bali-blanco-ronesans-muzesi

Bu müzede Bali’ye yerleşmiş ve ömrünü burada tamamlamış İspanyol sanatçı Antonio Blanco’nun eserleri sergileniyor.

Tıpkı Salvador Dali gibi eksantrik bir karakter olan Blanco, özellikle erotik sanat türünde eserler üretmiş. 1999’daki ölümünden sonra ise evi müzeye çevrilmiş.

Giriş Ücreti: 80,000 IDR
Çalışma saatleri: 09.00 – 17.00
Harita

Paylaş

Benzer

Yazar