Ubud Turları

Ubud turları ile gezilebilecek çok sayıda tapınak ve doğa harikası bulunuyor. Bu yerlerin önde gelenlerinden bazıları Goa Gajah, Gunug Kawi ve Tirta Empul tapınakları, Mas ahşap oymacıları köyü ve Tegalalang pirinç terasları.

ubud-bali-turlari

Bu yerleri paket turlarla veya şoförlü araç kiralayarak gezmek mümkün. Sırt çantalı gezginler ise motosiklet kiralayarak bu yerleri gezebilirler.

Ubud’a 35 km mesafede bulunan Gunung Batur yanardağı bölgesini ve 45 km mesafede bulunan Bedugul bölgesini ise günübirlik olarak gezebileceğiniz gibi, konaklamalı olarak da gezmek mümkün. Bu bölgeler hakkındaki bilgileri Kintamani gezilecek yerleri ve Bedugul gezilecek yerleri sayfalarında bulabilirsiniz.

 

GÜNEY

Goa Gajah Tapınağı

ubud-bali-goa-gajah-magarasi

Son derece etkileyici bir mağara girişine ev sahipliği yapan Goa Gajah tapınağı, Ubud’un 2.5 km güneydoğusunda bulunuyor. İsmi Fil Mağarası anlamına gelen tapınak muhtemelen 11. yy’dan kalma.

Mağaranın dışı bir iblisin yüzü şeklinde oyulmuş ve içeriye iblisin ağzından giriliyor. Hindu dervişler tarafından kullanıldığı tahmin edilen mağaranın içinde tanrı Şiva’yı temsil eden bir lingam bulunuyor. Mağaranın dışında ise, 1954 yılında ortaya çıkarılmış kutsal arınma havuzları bulunuyor.

Ayrıca, buradaki çeşitli patikaları takip ederek küçük bir şelaleye, bir Budist tapınağı kalıntılarına, pirinç tarlalarına ve Yeh Pulu adında başka bir tapınağa ulaşmak mümkün.

Giriş Ücreti: Yetişkin: 10,000 IDR – Çocuk: 5000 IDR
Çalışma saatleri: 08.00 – 18.00
Harita

 

Mas Ahşap Oymacıları Köyü

ubud-mas-koyu

Ubud’un yaklaşık 6 km güneyinde bulunan Mas köyünde, geleneksel yöntemlerle çalışan ahşap oymacılarını izlemek ve yaptıkları ürünlerden satın almak mümkün. Mas’taki ahşap oymacılar, isteğe göre özel olarak yapılan oymalar veya mobilyalar da üretiyorlar.

Harita

 

Setia Darma Maske & Kukla Evi

bali-setia-darma-maske-kukla-evi

Ubud bölgesindeki en iyi müzelerden olan Setia Darma’da Endonezya’nın her yerinden toplanmış 7000’i aşkın geleneksel maske ve kukla sergileniyor. Koleksiyon, restore edilmiş tarihi binalarda sergileniyor.

Giriş Ücreti: Ücretsiz
Çalışma saatleri: 08.00 – 16.00
Harita

 

Tegenungan Şelalesi

bali-tegenungan-selalesi

Ubud’un yaklaşık 11 km güneyinde bulunan Tegenungan, Bali’deki en güzel şelalelerden birisi. Yeşilliklerle çevrili olan şelalenin havuzunda yüzme imkanı da bulunuyor.

Giriş Ücreti: 10,000 IDR
Harita

 

BATI

Pura Taman Ayun Tapınağı

bali-pura-taman-ayun-tapinagi

Pura Taman Ayun Tapınağı Ubud’un yaklaşık 16 km güneybatısında bulunuyor. Eğer Bedegul bölgesini ziyaret edecekseniz, yol üzerindeki bu tapınakta da duraklayabilirsiniz.

Zarif bir hendekle çevrili olan bu görkemli tapınak 1634 yılında inşa edilmiş ve Mengwi krallığının ana tapınağıymış. Yapıda huzurlu bahçeler, nilüfer çiçeği dolu havuzlar ve meru stilinde çok katmanlı kuleler bulunuyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin: 15,000 IDR – Çocuk: 7500 IDR
Çalışma saatleri: 08.00 – 18.00
Harita

 

KUZEY

Tegalalang Pirinç Terasları

bali-tegalalang-pirinc-teraslari

Tegalalang kasabasında, Bali’nin dünyaca ünlü pirinç tarlası teraslarının küçük ölçekte bir örneği bulunuyor. Jatiluwih gibi çok daha büyük ancak ulaşılması daha zor olan terasları ziyaret edemeyenler, burası sayesinde pirinç terasları hakkında bir fikir edinebilirler. Oldukça turistik olan bu bölgede çok sayıda hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

Ubud’un 7 km kuzeyinde bulunan Tegalalang, Gunung Batur yanardağına giden yol üzerinde bulunuyor.

Harita

 

Fil Safarisi Parkı

bali-fil-safarisi-parki

Bali’de hiç bir zaman filler var olmamış, ancak Fil Safarisi Parkında Sumatra adasından getirilmiş iki düzine kadar fil barınıyor. Bu filler orijinal olarak kereste endüstrisinde çalışmak üzere Bali’ye getirilmişler, ancak bu endüstride fillerin kullanımının sona ermesinden sonra terk edilmişler.

Parkta filleri beslemek ve resim yapmalarını seyretmek mümkün. Ekstra bir ücret karşılığında fil sırtında safarilere de katılınabiliyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin: 230,000 – Çocuk: 120,000
Çalışma saatleri: 08.00 – 18.00
Harita

 

Pura Gunung Kawi Tapınağı

bali-gunung-kawi-tapinagi

Ubud’un 18 km kuzeyinde bulunan Gunung Kawi, Bali’deki en büyük tapınaklardan. Bir nehir vadisinin aşağısındaki yeşil alanda bulunan Gunung Kawi’ye 271 adet merdiven basamağından inilerek ulaşılıyor. Burada kayalara kazınmış olan 10 adet devasa adak alanı bulunuyor.

11. yy’dan kalma olduğu tahmin edilen tapınağın işlevi konusunda ise değişik görüşler var. Bunlardan birisi, Gunung Kawi’nin kral Anak Wungsu ve eşleri için inşa edilmiş bir mezar kompleksi olduğu. Ana alanın kral için, nehrin karşısında bulunan daha küçük boyuttaki oymaların ise kralın eşleri için inşa edildiği tahmin ediliyor.

Giriş Ücreti: Yetişkin: 15,000 IDR – Çocuk: 7500 IDR
Çalışma saatleri: 07.00 – 17.00
Harita

 

Pura Tirta Empul Kutsal Havuzu

bali-tirta-empul-kutsal-havuzu

Gunung Kawi’nin 2 km kadar kuzeyinde bulunan Tirta Empul Bali’deki en kutsal mekanlardan birisi. Burada sihirli olduğuna inanılan su kaynakları bulunuyor. Bu su kaynakları inşa edilmiş çeşitli havuzlara aktarılıyorlar ve inananlar bu havuzlarda yıkanarak arınmaya çalışıyorlar.

Giriş Ücreti: Yetişkin: 15,000 IDR – Çocuk: 7500 IDR
Çalışma saatleri: 08.00 – 18.00
Harita

 

Paylaş

Benzer

Yazar